800 mln zł na program „Czyste Powietrze”. NFOŚiGW przekazuje kolejne transze z programu FEnIKS
- 04-02-2025
- drukuj
Program „Czyste Powietrze” dla beneficjentów dotkniętych skutkami powodzi w 2024r.
- 22-01-2025
- drukuj
Aktualne dane o wdrażaniu programu "Czyste Powietrze" na terenie Gminy Zabór.
- 16-01-2025
- drukuj
Nabór wniosków o dofinansowanie_4 cześć Programu Czyste Powietrze
- 16-12-2024
- drukuj
Nabór wniosków o dofinansowanie_4 cześć Programu Czyste Powietrze
Uprzejmie informujemy, że 12.12.2024 r., o godzinie 12.00 rozpoczęła się nabór wniosków o dofinansowanie w ramach 4 części Programu Czyste Powietrze - dla Beneficjentów, dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.
Poniżej przestawiamy dostęp do dokumentów:
Regulacje Programu obejmują gminy z Rozporządzenia z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie.
„Przedstawiam aktualizowane (poprzez zmiany rozporządzenia z 16.09.2024 r.) zestawienie gmin z woj. lubuskiego:
- w województwie lubuskim - gminę miejsko-wiejską Szprotawa, miasto Żagań, miasto Małomice i gminę wiejską Żagań w powiecie żagańskim;
- w województwie lubuskim - gminę Dąbie i gminę Krosno Odrzańskie w powiecie krośnieńskim oraz gminę Bytom Odrzański, gminę miejską Nowa Sól, gminę wiejską Nowa Sól, gminę Otyń, gminę Siedlisko i gminę Kolsko w powiecie nowosolskim;
- w województwie lubuskim - gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów, gminę Zabór, gminę Nowogród Bobrzański, gminę Trzebiechów i gminę Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz gminę Cybinka i gminę Słubice w powiecie słubickim”.
Program "Czyste Powietrze" dla mieszkańców dotkniętych powodzią w 2024r.
- 16-12-2024
- drukuj
Drugi etap konsultacji i prezentacja założeń nowej odsłony Programu „Czyste Powietrze”
- 11-12-2024
- drukuj
Drugi etap konsultacji i prezentacja założeń nowej odsłony Programu „Czyste Powietrze”
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), przedstawia do szerokich konsultacji społecznych projekt nowej odsłony programu priorytetowego „Czyste Powietrze”.
Uwagi można zgłaszać od 9 do 27 grudnia 2024 r.
Reforma programu jest konieczna, by wyeliminować nadużycia i nadal działać na rzecz czystego powietrza oraz niższych rachunków za ogrzewanie.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Uwagi/ sugestie należy przesyłać na adres: e-mail (konsultacjePPCP~@~nfosigw~.~gov~.~pl) (w tytule wiadomości należy napisać: Konsultacje społeczne „Czyste Powietrze”) na formularzu (link do formularza: https://www.gov.pl/web/funduszmodernizacyjny/program-priorytetowy-czyste-powietrze
Wiadomości wysłane poza formularzem, o którym mowa powyżej, nie będą brane pod uwagę jako zgłoszenia w ramach konsultacji.
Termin konsultacji: 9–27.12.2024 r.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie:
OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE” POLEGAJĄCEJ NA WPROWADZENIU CZĘŚCI 4) PROGRAMU DLA BENEFICJENTÓW DOTKNIĘTYCH SKUTKAMI POWODZI, KTÓRA WYSTĄPIŁA WE WRZEŚNIU 2024 r. NA TERENIE WOJEWÓDZTW: DOLNOŚLĄSKIEGO, OPOLSKIEGO, LUBUSKIEGO I ŚLĄSKIEGO
- 09-12-2024
- drukuj
OGŁOSZENIE O ZMIANIE PROGRAMU PRIORYTETOWEGO „CZYSTE POWIETRZE”
POLEGAJĄCEJ NA WPROWADZENIU CZĘŚCI 4) PROGRAMU DLA BENEFICJENTÓW DOTKNIĘTYCH SKUTKAMI POWODZI, KTÓRA WYSTĄPIŁA WE WRZEŚCIU 2024 r. NA TERENIE WOJEWÓDZTW: DOLNOŚLĄSKIEGO, OPOLSKIEGO, LUBUSKIEGO I ŚLĄSKIEGO
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze informuje, że od dnia 12.12.2024 r. wchodzi w życie Część 4) Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” dla Beneficjentów dotkniętych skutkami powodzi, która wystąpiła we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, opolskiego, lubuskiego i śląskiego.
W dniu 12.12.2024 r. rozpocznie się nabór wniosków o dofinansowanie, który będzie prowadzony w ramach 4) Części Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze” zgodnie z:
- Programem Priorytetowym „Czyste Powietrze” oraz załącznikami 2, 2a i 2b do Programu;
- Regulaminem naboru wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w formie dotacji w ramach Części 4) Programu Priorytetowego „Czyste Powietrze”;
- Oraz dostosowanymi do wymogów ww. dokumentów wnioskiem o dofinansowanie i wnioskiem o płatność wraz z instrukcjami ich wypełniania.
Dokumenty wymienione w pkt 2 i 3 zostaną opublikowane najpóźniej w dniu rozpoczęcia naboru.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze.
Zmiany w programie „Czyste Powietrze” są konieczne. Stop dla nadużyć i dalszego oszukiwania Polek i Polaków!
- 09-12-2024
- drukuj
Zmiany w programie „Czyste Powietrze” są konieczne. Stop dla nadużyć i dalszego oszukiwania Polek i Polaków!
Obsługa wniosków oraz dopłaty na wymianę kopciucha i termomodernizację domów realizowane są nieprzerwanie. Jednocześnie 12 grudnia, rozpocznie się przyjmowanie wniosków w ramach programu „Czyste Powietrze” na terenach dotkniętych powodzią.
Dla osób, które są w trakcie inwestycji lub ją zakończyli przygotowujemy specjalne rozwiązanie, które uwzględni dłuższy okres kwalifikowalności kosztów oraz dopuszczalne źródła ciepła.
Po wznowieniu programu okres kwalifikowalności kosztów będzie obowiązywał od 28.05.2024 r. Takie działanie ma umożliwić składanie wniosków osobom, które nie zrobiły tego przed 28.11.2024 r., a zrealizowały inwestycję. Dodatkowo osoby, które rozpoczną prace nad inwestycjami w najbliższym czasie będą objęte tym okresem kwalifikowalności.
Nowym program powróci 31 marca 2025 r.
Nadużycia w programie „Czyste Powietrze”. Podejrzane umowy na ponad pół miliarda złotych
- 09-12-2024
- drukuj
Nadużycia w programie „Czyste Powietrze”. Podejrzane umowy na ponad pół miliarda złotych
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) składa zawiadomienie do prokuratury dotyczące kilku firm, co do których istnieje uzasadnione podejrzenie popełniania przestępstw w ramach programu „Czyste Powietrze”. Dotyczy to 6 tys. wniosków o dotacje z programu „Czyste Powietrze” z całej Polski. Wykonawcy, których działania NFOŚiGW zgłasza prokuraturze, złożyli wnioski o dotacje w imieniu beneficjentów o wartości ok. 600 mln zł. NFOŚiGW na bieżąco współpracuje z organami ścigania.
Reforma Programu „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
- 09-12-2024
- drukuj
Reforma Programu „Czyste Powietrze” – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Program „Czyste Powietrze” nadal jest realizowany, jednak wymaga reformy. Trwają prace nad jego poprawą, aby zdecydowanie ograniczyć nadużycia ze strony firm wykonawczych i aby faktycznie prowadził do niższych rachunków dla gospodarstw domowych. Z tego powodu 28 listopada 2024 r. rozpoczęła się przerwa w przyjmowaniu nowych wniosków do programu. Trwa obsługa już złożonych wniosków oraz nieprzerwanie trwa wypłata dotacji.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z reformą Programu „Czyste Powietrze” znajdą Państwo w linku poniżej: