Logo: Gminazabór

News box

„Zabór i Neutrebbin – partnerstwo poprzez sport”

  • 15-05-2018
  • Autor: Małgorzata Bojko-Malinowska
  • drukuj
„Zabór i Neutrebbin – partnerstwo poprzez sport”
 
W sobotę 12 maja br. na boisku sportowym Szkoły Podstawowej w Zaborze zrealizowano  pierwszy etap projektu „Zabór i Neutrebbin – partnerstwo poprzez sport”, który jest efektem nawiązanego partnerstwa Gminy Zabór z niemiecką Gminą Neutrebbin. Projekt finansowany jest z Programu: Fundusz Małych Projektów, Program Współpracy Interreg VA Brandenburgia – Polska 2014 – 2020. Jego celem jest integracja mieszkańców partnerskich gmin poprzez sport oraz nawiązanie więzi pomiędzy lokalnymi społecznościami obu gmin, która będzie się opierała na wspólnych przeżyciach, nauce i działaniu poprzez sport i zabawę oraz zdrową rywalizację na boisku.
Realizację tego projektu poprzedził podpisany we wrześniu 2017 roku list intencyjny o nawiązaniu współpracy z Gminą Neutrebbin. Był to wówczas pierwszy krok do zbudowania relacji polsko-niemieckiej. Został wtedy określony zakres współpracy i omówione wspólne projekty, które właśnie zaczęliśmy realizować. Główne punkty naszej współpracy dotyczą między innymi wymiany uczniów szkolnych, spotkań seniorów, wspólnych meczy piłki nożnej oraz wymiany doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego strażaków.
Podejmowane dziania mają na celu przede wszystkim nawiązanie stosunków partnerskich, wspieranie i rozwijanie zainteresowań życiem i kulturą obu gmin, a także podejmowanie wspólnych działań.
Wójt Gminy Zabór Robert Sidoruk oraz Wójt Gminy Neutrebbin Werner Mielenz są przekonani, że kolejnymi etapami współpracy powinny być właśnie spotkania umożliwiające młodym ludziom wzajemne poznanie się.
W sobotę 12 maja mogliśmy po raz pierwszy gościć mieszkańców  naszej partnerskiej gminy. Spotkanie miało na celu wspólną integrację połączoną z Festynem Rodzinnym organizowanym cyklicznie przez Szkołę Podstawową w Zaborze, który także odbywa się na sportowo.
W trakcie Festynu „Zabór i Neutrebbin – partnerstwo poprzez sport” mieszkańcy z obu gmin mieli okazję do wzajemnego zbliżenia i poznania się. W programie nie zabrakło konkursów, gier oraz pokazów. W trakcie spotkania obie strony miały okazję uczestniczyć w konkursach sportowych,  również doskonalić umiejętności językowe i lepiej się poznać.
Następnego dnia, zgodnie z planem odbyło się zwiedzanie naszej gminy. Goście  z Neutrebbin zobaczyli przepiękne zakątki i okolice oraz zabytki, z których słynie Gmina Zabór. Mieli okazję zagrać w golfa na polu golfowym w Przytoku, zwiedzili Milsko i stadninę koni „Lansada”. W Zamku w Zaborze podziwiali salę kryształową, która po renowacji odzyskała swój dawny blask. Ostatnim punktem programu była wizyta i zwiedzanie Lubuskiego Centrum Winiarstwa wraz z przyległymi winnicami. W trakcie zwiedzania młodzież z partnerskiej gminy poznała tradycję wyrobu wina i soków z winogrona.
Była to pierwsza część realizowanego projektu z Euroregionu „Sprewa – Nysa- Bóbr”. Punktem kulminacyjnym będzie kolejne spotkanie zaplanowane pod koniec sierpnia br. ponieważ w trakcie spotkania zostanie podpisana partnerska umowa pomiędzy naszymi gminami, która będzie oficjalnym potwierdzeniem zapoczątkowanej współpracy z partnerem niemieckim.

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją